• Drodzy Rodzice!
          •          Podczas rozmów telefonicznych często pytacie mnie – jak zmusić dziecko do nauki? Można dziecko zmusić, żeby siedziało przy biurku, żeby wpatrywało się godzinami w podręcznik czy nawet żeby odrobiło lekcje, ale do nauki – nigdy. Maluch czy nastolatek będzie się pilnie uczyć tylko wtedy, gdy będzie mu to sprawiać przyjemność oraz gdy będzie przekonany, że jest mu to potrzebne.

            Jak zatem zachęcić dziecko do nauki? Przede wszystkim porozmawiaj z dzieckiem, dlaczego i po co musi codziennie się uczyć. Uświadom, że jego systematyczna praca będzie doceniona przez nauczycieli.

             

            Kilka dodatkowych wskazówek, które pomogą motywować dziecko do pracy:

             

            Traktuj naukę dziecka, jako rzecz świętą. Nie przerywaj mu, nie wołaj do telefonu, wyłącz wszelkie źródła dźwięku.

            Zarządź, że wszystkie dzieci uczą się w tym samym czasie. Niech żadne wtedy nie ogląda telewizji i nie gra na komputerze. To podstawowy błąd rodziców, aby pozwolić, by jedno z dzieci się bawiło, gdy drugie się uczy.

            Naucz dziecko traktować naukę jak wyzwanie. Pokazuj mu, jak wartościowe jest robienie czegoś, czego jeszcze nigdy się nie robiło, a co wydaje się trudne.

            Chwal dziecko po każdej przerobionej partii materiału, ale pamiętaj, by nie szafować pochwałami. Doceniaj prawdziwy wysiłek i trud oraz konsekwencję dziecka.

            Nie wyręczaj dziecka w odrabianiu lekcji. To bardzo ważne. Kiedy prosi o pomoc, nie podawaj mu gotowych rozwiązań, ale jedynie na nie naprowadź, udziel wskazówek, wyjaśnij wątpliwości. Zachęć do samodzielności. Samodzielnie rozwiązane zadanie może dostarczyć dziecku dużej satysfakcji, wzmacnia w nim również poczucie, że jest w stanie poradzić sobie z trudnościami.

            W sytuacji zniechęcenia wskazuj na postęp, jaki już poczyniło dziecko w wykonanych zadaniach ( w tym celu każdego dnia należy zadania spisać na kartce i skreślać je po ich wykonaniu).

            Podkreślaj sukcesy, zamiast braki. Jeśli dziecko ma ogromne problemy z jednym przedmiotem, zachęć je, by na lodówce pojawiła się kartka: „Co już umiem”. Codziennie przed snem zapiszcie na niej to, czego dziś dziecko się nauczyło oraz to, w czym jest kompetentne. Nawet, jeśli to będą tylko dwie daty lub cztery słówka. Zwróć uwagę dziecka, jak szybko kartka się zapełniała, o ile stał się mądrzejszy przez kilka dni.

            Wspólnie ustalcie dużą nagrodę po wykonaniu całej pracy, w postaci czasu na rozrywkę. Ustalcie z dzieckiem rozrywki w hierarchicznym porządku od najmniej nagradzających do najbardziej pożądanych. Adekwatnie do zaangażowania dziecka w danym dniu wyraźcie zgodę na zabawę z określonej pozycji hierarchii.

             

                      Wspierająca postawa rodzica, konsekwentne przestrzeganie stałych pór w planie dnia dziecka, jasno sprecyzowane oczekiwania wobec niego w sytuacji nauki poza szkołą mogą ułatwić dziecku przystosowanie się do tej nowej sytuacji.

             

             

            Pozdrawiam

            Kamila Malawska – psycholog

          • „O wirusie, który nosi koronę”
          • Drodzy Rodzice

             

                           W związku z zaistniałą sytuacją nadal musimy być w domu. My, dorośli, jesteśmy w stanie to zrozumieć. Jednak dzieci mogą mieć z tym problem. Opowiadanie, które znalazłam w sieci, może pomóc naszym najmłodszym zrozumieć konieczność pozostania w domu. Zapraszam rodziców do zapoznania się z opowiadaniem:

             

             https://www.dzieckiembadz.pl/2020/03/o-wirusie-ktory-nosi-korone-opowiadanie.html

             

                       Zachęcam Państwa, aby powyższe opowiadanie nieco zmodyfikować – przede wszystkim opowiedzieć, a nie czytać. Państwo znacie swoje dzieci najlepiej – celem tej bajki nie jest przestraszenie dziecka -  tylko pomoc w zrozumieniu obecnej sytuacji. Jeżeli, Drodzy Rodzice, uznacie, że początek jest zbyt trudny, straszny – proszę wybierz tylko to, co uznasz za dobre i bezpieczne dla swojego dziecka. A być może, opowiadanie to będzie inspiracją do stworzenia „własnej bajki szytej na miarę” tzn. dopasowanej, dostoswanej do wieku Waszego dziecka, jak i  Jego rozwoju emocjonalnego.

             

            Parę słów, jak odpowiadać na trudne pytania dzieci

             

                        Drodzy Państwo, podstawowa zasada brzmi: krok za dzieckiem czyli odpowiadaj konkretnie, krótko, zrozumiale na zadane pytania. Wszelkie dodatkowe wyjaśnianie nie zawsze dziecku są, na dany moment, potrzebne. Pamiętajmy o jednym – dziecko pyta o to, co jest w stanie znieść, przyjąć. Jeżeli dopytuje – odpowiadamy. Jeżeli zaprzestaje pytać – sami nie drążymy tematu. Mówimy: jeżeli będzie Cię coś jeszcze ciekawić – przyjdź i zapytaj :)

             

            W razie wątpliwości, czy konieczności skonsultowania stanu emocjonalnego dziecka jestem do Państwa dyspozycji

             

            Z poważaniem

             

            Kamila Malawska – psycholog – 608-178- 981

             

             

          • KOMUNIKAT DLA UCZNIÓW I RODZICÓW
          • Informuję, że od 9 do 14 kwietnia 2020r. w szkole będzie trwać wiosenna przerwa świąteczna.

            W czwartek (9.04),  piątek (10.04) i wtorek (14.04) szkoła nie będzie prowadzić zajęć dydaktyczno-wychowawczych z uczniami w formie kształcenia na odległość.

            Elżbieta Żuławińska - Dyrektor Szkoły

          • OGÓLNOPOLSKA AKCJA KARTKA DLA MEDYKA
          • Zachęcamy wszystkich uczniów do przyłączenia  się do


            Ogólnopolskiej Akcji Kartka dla Medyka

            Liczymy na Wasze serce, niech to będzie znak wsparcia, wyrazu szacunku dla wszystkich lekarzy, pielęgniarek, ratowników  i całego personelu medycznego.

            Podziękujmy im ręcznie wykonaną kartką.

            Zachęcamy -  włącz się do akcji.

             

            Zdjęcia samych kartek wysyłajcie na e-mail ania201202@gmail.com
             

          • Drodzy Rodzice! Drodzy Uczniowie!
          • 2 kwietnia obchodzimy Dzień Świadomości Autyzmu. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) autyzm występuje u 1 na 100 dzieci.

             

             

             

             

             

            Autyzm to zaburzenie rozwojowe. Jest uszkodzeniem systemu, który porządkuje otrzymane od zmysłów informacje, co sprawia, że dziecko nadmiernie reaguje na niektóre bodźce, na inne zaś bardzo słabo. Dziecko autystyczne często odsuwa się od swojego otoczenia i ludzi, aby zatrzymać ogrom bodźców (zapachy, odgłosy, ruchy przedmiotów). Autyzm jest nieprawidłowością okresu dzieciństwa, która powoduje separację dziecka od kontaktów międzyludzkich. Nie interesuje się światem zewnętrznym i nie bada go. Pozostaje w swoim własnym, wewnętrznym świecie. Pierwsze sygnały nieharmonijnego i nieprawidłowego rozwoju, występują już we wczesnym dzieciństwie np.: brak uśmiechu na widok rodzica, brak gaworzenia, brak lub wybiórczy kontakt wzrokowy.

             

            Coroczne świętowanie tego dnia ma na celu podniesienie świadomości społecznej.

             

            Pamiętajmy, że 2 kwietnia jest niebieskim dniem. Niech wiedzą, że te niebieskie akcenty co właśnie dla nich!

            Wspieramy oraz przyłączamy się do akcji.

            2 kwietnia – BĄDŹ NIEBIESKI :)

            Przyłącz się do akcji – ubierz niebieską koszulkę, zrób zdjęcie i prześlij je na emaila: kmalawska@wp.pl

            Zdjęcia umieścimy na stronie naszej szkoły.

            Zapraszam również do obejrzenia któtkiego filmu:

            „Piękny film wyjaśniający czym jest autyzm” -  Alex Amelines

            poniżej podaję również link

             https://www.youtube.com/watch?v=QLv-dvLCgAg&t=171s

             

            Polecam

            Kamila Malawska - psycholog

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Piastów Śląskich w Wiązowie
      • (+48) 713931367
        (+48) 713931322
      • ul. 1 Maja 31
        57-120 Wiązów
        Poland
  • Galeria zdjęć

    • brak danych